Časopis Januar 2024
U izdanju novi broj časopisa “Računovodstvo i poslovne finansije” broj 01/24
S A D R Ž A J
1. Dr.sc. Jozo Piljić
Događaji nastali nakon datuma bilance
U vrijeme sastavljanjafinancijskih izvještaja,koje se redovno odvija po završetku poslovne godine, nastaju poslovni događaji poznati u rječniku računovodstvenih standarda kao događaji nastali nakon datuma bilance te je stoga potrebno voditi računa na koji način treba računovodstveno prikazati te događaje.Međunarodni računovodstveni standard 10 pruža smjernice za određivanje vremenskog intervala u kojem mogu nastati događaji nakon datuma bilance te definira takve događaje. Dvije su vrste događaja nakon datuma bilance. Za jedne postoje dokazi o njihovom nastanku prije ili na datum bilance, a s tim dokazima uprava nije raspolagala u vrijeme sastavljanja izvještaja. S obzirom na činjenicu da su uvjeti za njihovo priznavanje postojali na datum bilance logična je odredba standarda kojom se ovi događaji trebaju uskladiti u financijskim izvještajima. Druga je vrsta događaja nakon datuma bilance za koje ne treba provesti usklađivanje u izvještajima jer niti uvjeti za njihovo priznavanje nisu postojali na datum bilance. Ove događaje treba objaviti u bilješkama. MRS 10 upućuje i na događaje povezane s objavom dividendi kao i tretman događaja nakon datuma bilance koji dovode u pitanje vremenske neograničenosti poslovanja društva.
2.Mehmed Budić
Amortizacija dugotrajne materijalne imovine prema MRS – u 16
Dugotrajna materijalna imovina je, u pravilu, ona imovina, koja u proces proizvodnje ili isporuci robe ili pružanja usluga, ulazi svojom cjelokupnom vrijednošću, ali se pri jednom poslovnom ciklusu ne troši u cjelini, već se njihova vrijednost uslijed fizičkog ili tržišnog umanjenja, postepeno otpisuje. Posljedica korištenja dugotrajne materijalne imovine u poslovnom procesu je fizičko i ekonomsko trošenje njene nabavne (početne) vrijednosti. U tu svrhu, za svaku poslovnu godinu, izračunava se “potrošeni“ dio nabavne vrijednosti dugotrajne materijalne imovine, koji se kao trošak amortizacije iskazuje u financijskim izvještajima subjekta. Ekonomska načela o amortizaciji dugotrajne materijalne imovine sadržana su u MRS – u 16 – Nekretnine, postrojenja i oprema. Budući da su u navedenom standardu sadržane opće definicije i izražena načela o obračunu amortizacije svaki subjekt u svojem općem aktu uvažavajući i ova ekonomska načela mora odrediti sve potrebne elemente za obračun amortizacije. Prema zahtjevima odnosnih računovodstvenih standarda subjekti mogu koristiti nekoliko metoda obračuna amortizacije. Izbor metode koja se koristi za obračun amortizacije zasniva se na očekivanom okviru trošenja ekonomskih koristi, što naravno ovisi o procjeni samog subjekta. Svaki subjekt treba svojim internim aktom odrediti kriterije za izbor metoda obračuna za određenu vrstu ili skupinu dugotrajne imovine. Svaku promjenu korištenja metoda obračuna amortizacije subjekt iskazuju kao promjenu računovodstvene procjene u skladu sa zahtjevima MRS-a 8.
3.Jasmin Omeragić
Računovodstvena profesija u svijetu biznisa mora biti i ostati nedodirljiva svim nedozvoljenim radnjama
Mjesto i uloga profesionalnih certificiranih i licenciranih računovođa ne može se podvojiti od negativnih uticaja nedozvoljenih radnji u poslovanju firmi, niti od učinilaca i vinovnika poslovnih prevara, krivotvorenja i krivotvoritelja dokumentacije, pranja novca i drugih „pošasti“ koje prate poslovanje nekih firmi, jer sve su to zapravo mjesta, ljudi i događaji koje računovođa u svome poslu ne može izbjeći, preskočiti i/ili zaobići. To znači da je i na računovodstvenoj profesiji značajan dio odgovornosti, pogotovo ako na vrijeme ne odgovorimo i ukoliko propustimo adekvatno reagirati na uočene nepravilnosti u poslovanju firme, te ako ignoriramo i zanemarujemo nedosljednost ostalih učesnika u poslovanju glede njihovog pristupa u pravovremenom obezbjeđivanju odgovarajuće dokumentarne osnove za knjiženja koja odgovorne računovođe provode u poslovnim knjigama firme.A profesionalno djelovanje računovođe se upravo očituje i u preventivnim aktivnostima, to jest (između ostalog) i uspostavom djelotvornog regulatornog sistema u primjeni zakona i ostalih podzakonskih akata u poslovanju firme.
4. Ahmed Aljukić
Diskontna stopa – ključni element u procjeni vrijednosti investicije
U finansijskom modeliranju i ocjeni vrijednosti investicija, diskontna stopa predstavlja ključni element. Ova stopa omogućava usklađivanje budućih novčanih tokova sa sadašnjom vrijednošću, uzimajući u obzir vrijeme vrednovanja i rizik investicije. Diskontna stopa je od suštinskog značaja za donošenje odluka o investicijama, procjeni vrijednosti imovine i određivanju isplativosti projekata. U procesu vrednovanja, diskontna stopa odražava vrijeme vrijednosti novca, uzimajući u obzir inflaciju i druge faktore. Povezana je sa konceptom vremenske vrijednosti novca, gdje se budući novčani tokovi prilagođavaju sadašnjoj vrijednosti kako bi se uzeli u obzir rizici i inflacija. Diskontna stopa i ponderisani prosječni trošak kapitala (WACC) nisu isti, ali su povezani. WACC se koristi za procjenu vrijednosti budućih novčanih tokova, dok diskontna stopa odražava trošak kapitala potreban za finansiranje kompanije.U izračunu diskontne stope postoji nekoliko metoda, a WACC je često korištena. Ova metoda uzima u obzir prosječnu stopu kapitala koju kompanija koristi za finansiranje svojih aktivnosti. WACC obuhvata troškove duga, kapitala i preferencijalnih dionica. Metoda reflektuje rizik i oportunitetni trošak ulaganja u kompaniju. Razumijevanje i pravilna primjena diskontne stope i povezanih elemenata od suštinskog su značaja za donošenje ključnih finansijskih odluka i za samu procjenu vrijednosti kompanije.
5.Obračun akciza/trošarina na duhanske prerađevine od 01.01.2024.godine
Upravni odbor Uprave za neizravno/indirektno oporezivanje 27.10.2022.godine donio je Odluku o utvrđivanju specifične i minimalne akcize na cigarete i iznos akcize na duhan za pušenje za 2024. godinu koja je objavljena u „Službenom glasniku BiH“, broj 87/23, a primjenjivat će se od 01.01.2024. godine. Porezni obveznici i druge osobe koje se bave prometom cigareta i duhana za pušenje dužni su popisati zalihe na dan 01.01.2024. godine, obilježene akciznim markicama izdanim od 01.01.2010. do 31.12.2023. godine i popisne liste dostaviti nadležnom regionalnom centru do 07. 01. 2023. godine. Porezni obveznici i druge osobe koje se bave prometom cigareta dužne su do 17.01.2024. godine uplatiti razliku između obračunate i već uplaćene akcize, na Jedinstveni račun UINO.
6.NedimČustović
Integrisano upravljanje rizicima je strateški alat za bolje upravljanje preduzećima
Prema iznesenoj analizi, može se zaključiti kako upravljanje strateškim, operativnim i financijskim rizicima kroz model integrisanog upravljanja predstavlja odličnu paradigmu kojom se upravljanje rizicima pretvara u strateški alat donosioca odluka. Bez obzira radi li se o profitnoj ili neprofitnoj organizaciji, sistemu ili nekoj još većoj cjelini, cilj modela integrisanog upravljanja rizicima jest identificirati i kvantificirati one rizike koji mogu ugroziti postavljene ciljeve (kratkoročne i dugoročne) te implementirati mjere (instrumente) efikasnog upravljanja faktorima rizika kako bi se povećala vjerovatnoća ostvarivanja planiranih ciljeva. U tom kontekstu, integrisano upravljanje rizicima treba biti dio strategije, strateškog planiranja te poslovnog odlučivanja.
7.Dr Mirna Pajević Rožajac
Definicija i principi interne revizije
Savremeno poimanje interne revizije obuhvata ulogu interne revizije u procesuupravljanja usmjerenu na postizanje ciljeva kompanije, upravljanje rizicima teaktivno sudjelovanje u procesu korporativnog upravljanja i dodavanja novihvrijednosti kompaniji.Interna revizija nije aktivnost inspekcije, sredstvo kojim se upravljanje dovodi u red ili interni nadzor, već je izvor stvaranja dodatne vrijednosti kompaniji, te upartnerstvu sa upravom doprinosi i radi na ostvarivanju strateških i specifičnihciljeva kompanije. Interna revizija je izvor vrijednosti za kompaniju koji krozsaradnju sa upravom doprinosi djelotvornijem upravljanju rizikom, kontroli i korporativnom upravljanju. Interna revizija predstavlja nepristrasan izvor evaluacije s ciljem zaštite imovine kompanije.Interna revizija je nezavisno, objektivno uvjeravanje i konsultantska aktivnostkreirana s ciljem dodavanja vrijednosti i unaprijeđenja poslovanja kompanije. Ista pomaže kompaniji da ostvari svoje ciljeve osiguravajući sistematičan, discipliniranpristup ocjeni i poboljšanju efikasnostii upravljanja rizikom, kontrolama i procesima upravljanja.
8.Doc.dr.sc. Semina Škandro
Pristup provođenju interne revizije
Interna revizija ima važnu ulogu u poslovanju i koristan je alat menadžmentu za unapređenje poslovanja. Neovisna je u radu u odnosu na ostale funkcije u preduzeću, samostalno i objektivno obavlja svoje zadatke, poštujući kodeks profesionalne etike. Prema tome, interna revizija ima savjetodavnu ulogu i cilj joj jeda kroz savjete koje daje menadžmentu doda vrijednost poslovnom subjektu. Provodi se kroz nekoliko faza i veoma je važna dosljednost u provođenju tih faza. Interna revizija treba utvrditi kriterije za ocjenjivanje poslovanja i definisati postupke za obavljene revizije. Izrada plana rada interne revizije, prikupljanje dostatnih i dovoljnih informacija, provođenje ispitivanja i utvrđivanjeprograma prva je faza u procesu provođenja interne revizije. Interni revizori moraju voditi računa da je upravo prva faza procesa interne revizije ključna za ostale faze rada, ispitivanje, ocjenjivanje, izvještavanje i praćenje provođenja preporuka od strane odgovornih lica. Izvještaji koje objavljuje interna revizija namijenjeni su upravi, nadzorom odboru, menadžmentu, eksternom revizoru.
9.Mr Safija Žilić, dipl. oec
ESG izvještavanje i uloga interne revizije
Lideri u poslovanju i državnici sve više shvaćaju važnost ESG-a kao imperativa za preduzeća. Dobrobit preduzeća nije vezana samo za finansijske strategije i pokazatelje, već i za one koji odražavaju aspekte ekologije, društva i korporativnog upravljanja. Ovaj holistički pristup neophodan je za dugoročno stvaranje vrijednosti. Stoga, strateško planiranje, upravljanje rizikom i sva povezana uvjerenja moraju uključivati sve četiri dimenzije.Putem ESG izvještavanja, preduzećakojaefikasno integriraju ESG razmatranja u svoju poslovnu strategiju i prakse upravljanja rizicima mogu komunicirati na koji način ta razmatranja utječu na njihovo poslovanje i na koji način su relevantna su za njihove dionike. Sposobnost preduzećada to učine,zavisi o dizajnu i efikasnosti internih kontrola vezanih za računovodstvo, izvještavanje i komuniciranja informacija. Primjena istog rigoroznog sistema na mjerenje, potvrđivanje, upravljanje i izvještavanje materijalnih informacija o održivosti koja se tipično primjenjuje i na finansijsko izvještavanje trebala bi dovesti do većeg korporativnog i ulagačkog/dioničkog povjerenja, organizacijske vrijednosti i efikasnosti tržišta kapitala. ESG može biti prilika za interne revizore i profesiju interne revizije na način da razmotre nadilaženje temeljnog zadatka pružanja usluga uvjerenja i savjetovanja, kako bi pomogli u izgradnji ESG programa
10.Dr.sc. Jasmina Hurić
Kandidatski status Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji i provedba ključnih prioriteta
Status države kandidata jedan je od koraka u procesu pristupanja Evropskoj uniji i prethodi otvaranju konkretnih pregovora o pristupanju. Status se dodjeljuje državi koja je ostvarila određeni napredak u ispunjavanju kriterijuma za članstvo, ali to je i dalje odvojeno od samih pregovora za članstvo. Pregovori započinju kada se članice Evropske unije na sastanku Evropskog savjeta jednoglasno usaglase o početku pregovora. Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina i dalje postoji veliki broj mjera koje se moraju usvojiti da bi se došlo do ovog postupka. To su mjere iz mnogih oblasti kao što su: unaprjeđenja rada i organizacije institucija, socijalnih politika,propisi o sprečavanju sukoba interesa, konkretne mjere za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije iorganizovanog kriminala, unaprjeđenje rada na obezbjeđivanju efikasne koordinacije na upravljanja granicom, garancija slobode izražavanja i medija i zaštita novinara i mnoge druge oblasti. Pored toga jedan od uslova je i da Bosna i Hercegovinaobezbjedi rezultate funkcionisanja mehanizma koordinacije o pitanjima Evropske unije na svim nivoima vlasti, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine Evropske unije. Općenito sam kandidatski status znači da će Bosna i Hercegovina morati prilagoditi kompletno zakonodavstvo, ekonomiju i općenito društvo sa zemljama Evropske unije prije punopravnog članstva.
11.Bernard Iljazović
Provođenje organizacijske procjene u poslovnim organizacijama
Svaka organizacija suočava se s brojnim izazovima koji se direktno ili indirektno odražavaju na njezino djelovanje. Iako na određene vanjske elemente u svojem okruženju ne može previše utjecati, s druge strane postoje i elementi na koje ima utjecaja, a koji se mogu uvelike odraziti na način njezina funkcioniranja, a samim time i daljnjeg opstanka i razvoja. Prije svega tu bi se radilo o unutarnjim, odnosno internim elementima organizacije. Interni elementi organizacije uključuju nekoliko elemenata, odnosno: strategiju, strukturu, sustave, zaposlenike, stil upravljanja i kulturu. Ti elementi zajednički određuju trenutni interni kapacitet organizacije za postizanje radnih rezultata. U konačnici, nakon provedene organizacijske procjene može se dobiti uvid u snage, ali i slabosti organizacije, odnosno gdje ima prostora za daljnji napredak, te kako te slabosti pretvoriti u buduću snagu organizacije. Može se postaviti pitanje da li su svi zaposlenici organizacije suglasni s zaključcima provedene procjene, a ako nisu koji su razlozi tome?Da li se u krajnjoj liniji smatramo stabilnom organizacijom ili se ipak trebamo suočiti s novim izazovima koje treba što prije riješiti.
12.Mr iur. Mirel Mujkanović
Tendencija profesionalizacije javne uprave
Sagledavši profesionalizaciju kroz sve njene komponente, utvrđeno je da se radi o procesu koji mora biti pažljivo vođen, s obzirom na međusobnu uslovljenost elemenata koji ga čine, a kojim neko organizovano zanimanje, što raspolaže posebnim sposobnostima i koje vodi brigu o kvaliteti vlastitoga rada i svom doprinosu društvenom blagostanju osigurava ekskluzivno pravo na izvođenje posebne vrste rada, kontrole obrazovanja i kontrole prava određivanja i vrednovanja načina obavljanja posla. Obrazovanje je prvi, osnovni, bitni elemenat upravnog kapaciteta odnosno sposobnosti za učinkovito rješavanje javnih problema, pružanje javnih usluga građanima, kao i da je preduslov uspješnom ostvarenju drugih elemenata profesionalizacije.Jedan od izuzetno bitnih elemenata profesionalizacije koji predstavlja odraz kvalitete i efikasnosti rada, predstavlja funkcionalnost kao posebnu odliku svakog zaposlenog, koja u konačnosti rezultira funkcionalnom ili nefunkcionalnom upravom. Obrazovan, stručan i motivasan kadar biti će funkcionalan ukoliko se ostvari dobar sistem upravljanja, nadzora i odgovornosti.
13. Džana Kadribegović
Zakon o zaštiti na radu – Obaveze poslodavca, prava i obaveze radnika
Jedno od temeljnih pitanja koje se uređuje Zakonom o zaštiti na raduodnosi se na prava, obaveze i odgovornosti poslodavca i radnika u provođenju i poboljšanju zaštite na radu.Poslodavac je obavezan da osigura takve uvjete kako bi radni proces bio prilagođen tjelesnim i psihofizičkim mogućnostima radnika, a da radna okolina, sredstva za rad kao i sredstva i oprema za ličnu zaštitu ne ugrožavaju sigurnost radnika.Istovremeno, radnik kod poslodavca je obavezan da primjenjuje propisane mjere za siguran i zdrav rad, zatim da namjenski koristi sredstva za rad i opasne materije, da obavezno koristi sredstva i opremu za ličnu zaštitu,te da sa njima pažljivo rukuje da ne bi ugrozio kako svoju sigurnost i zdravlje, tako i sigurnost i zdravlje drugih radnika.
14.Prof. dr Asja Gojačić
Menadžment ljudskih resursa (HRM)
Savremeni menadžment ljudskih resursa teži ka tome da pravi čovjek bude na pravom mjestu u pravo vrijeme. Ljudski resursi, čine živi faktor organizacije preduzeća koji svojim znanjem, vještinama, sposobnostima i kreativnošću danas najviše pridonosi uspješnom ostvarivanju ciljeva preduzeća. Danas je relativno lako obezbjediti kapital za preduzeće, kao osnov za dobru poslovnu ideju, ali ljudski potencijal treba tu ideju da pretvori u stvarnost, obezbjeđeni kapital uveća i obezbjedi održivu konkurentsku prednost za preduzeće. Upravo zbog toga ljudski potencijal određuje uspjeh svakog preduzeća, te ono preduzeće koje uspije postići da se zaposleni poistovjete sa preduzećem, ostvarilo je svoj osnovni cilj. Ljudski potencijal stavlja u funkciju sve umne, fizičke i druge potencijale, s kojima preduzeće raspolaže. Samo čovjek može oblikovati viziju preduzeća, njegovu strategiju, jedino čovjek može biti kreativan i osmišljavati nove proizvode i usluge. Menadžeri moraju predstavljati sponu između ljudi i preduzeća i obavljati svoje funkcije u okviru odjela za ljudske resurse, kako bi se ostvario cjelovit sistem i postiglo zadovoljstvo i ljudi i ciljeva preduzeća.
15.Safeta Lukačević
Karijera i profesionalna orijentacija – važnost i pravila u razvoju karijere
Suočeni s iznimno velikim i brzim promjenama u današnjem svijetu, raste važnost ljudi, njihova kreativnost i razvojni potencijali. Oni postaju glavno sredstvo konkurentske prednosti na globalnom tržištu koje je puno svakim danom sve novijih izazova. Kvalitetni ljudski resursi konkurentska su prednost svakog preduzeća. Da bi postizalo uspjehe i pozitivne finansijske rezultate, preduzeće mora pomno izabrati stručnjake koji će u njemu raditi, ulagati u njih, motivisati ih i pratiti njihov razvoj. Zadatak je svakog uspješnog menadžera na učinkovit način iskoristiti ljudski potencijal zaposlenika u svrhu maksimizacije uspjeha poslovanja svoga preduzeća. Danas je potrebno zacrtati buduće potrebe ljudskih potencijala, a svrha je te procjene ocijeniti gdje je organizacija, kamo ide i koje su implikacije tih procjena. Zaposlenici svakog preduzeća su jedna od najbitnijih komponenti njegovog eksponencijalnog rasta i razvoja jer upravo on oblikuje poslovnu organizaciju preduzeća. Budući da su ljudski resursi temelj svakog oblika vrijednosti preduzeća, i finansijskog, i organizacijskog, ekonomskog i tržišnog, u svakom pogledu se javlja potreba za kvalitetnim upravljanjem njihovim potencijalom. Zaposlenici u razvoju karijere moraju biti spremni na cjeloživotno učenje, odnosno zaposlenici trebaju sticati nova znanja i vještine kako bi bili u mogućnosti izvršavati novije i složenije zadatke. Također je potrebno da preduzeće kontinuirano ulaže u svoje zaposlenike. Na taj način se može razviti uspješna karijera te se može njome upravljati.