Časopis Oktobar 2024

 

ELEKTRONSKI ČASOPIS

S A D R Ž A J

 

1.Mr. oec Elman Nadžaković

Značaj Međunarodnih računovodstvenih standarda

Računovodstveni standardi detaljnija su razrada odabranih računovodstvenih načela i čine jednu od osnovnih računovodstvenih regulativa većine obračunskih sistema. Predstavljaju podlogu za izbor i primjenu računovodstvenih politika. Zbog specifičnosti ekonomskih procesa pojedinih država, većina razvijenih zemalja ima vlastite nacionalne standarde. Pored nacionalnih, radi ujednačavanja računovodstvenih sistema među državama razvijeni su i Međunarodni računovodstveni standardi. Formalna struktura i sistematizacija računovodstvenih standarda zavisi od specifičnosti potreba za praćenjem ekonomskih tokova na određenom nacionalnom nivou. Ovako različite potrebe predstavljaju osnovu zbog koje se pojavljuju razlike u broju i sadržaju računovodstvenih standarda pojedinih zemalja. Primjer zemlje gdje međunarodni računovodstveni standardi predstavljaju glavni izvor računovodstvene regulative je Bosna i Hercegovina, gdje je Zakonskim rješenjem cjelokupno uređenje oblasti računovodstva preneseno na MRS.

2.Prof. dr. sc. Edin Glogić

Komparacija novog MSFI 18 i starog MRS 1: ključne promjene u pogledu prezentacije i objavljivanja u finansijskim izvještajima

Standard MSFI 18 donosi brojne promjene u načinu na koji subjekti prezentuju i objavljuju prihode, rashode, ali i druge ključne finansijske informacije, poput aktivnosti ulaganja, finansiranja, oporezivanja dobiti i obustavljenih poslovanja. Jedna od najvažnijih promjena koju ovaj standard uvodi jeste preciznija klasifikacija prihoda i rashoda u Izvještaju o dobiti i gubitku, uz jasnu podjelu na poslovne aktivnosti, aktivnosti ulaganja, aktivnosti finansiranja, te obustavljene poslovne aktivnosti. Ova klasifikacija omogućava korisnicima finansijskih izvještaja bolji uvid u to kako preduzeća ostvaruju prihode, kakvi su troškovi poslovanja, te kako se koriste resursi i finansijski instrumenti. Također, MSFI 18 postavlja zahtjev za transparentniju prezentaciju informacija, što uključuje prikaz varijabilnih komponenti prihoda, dobitaka i gubitaka iz ulaganja, kao i poreznih obaveza. Primjena MSFI 18 donosi značajne prednosti u vidu veće transparentnosti i dosljednosti finansijskih izvještaja. Na taj način se smanjuje mogućnost pogrešnih interpretacija i omogućava se bolja usporedivost između različitih preduzeća i industrija. Ipak, implementacija MSFI 18 predstavlja i izazov za mnoge subjekte, posebno u pogledu prilagođavanja računovodstvenih politika i internih kontrola kako bi se ispunili novi zahtjevi. Ovaj standard je ključan alat u osiguravanju integriteta i tačnosti finansijskih izvještaja u savremenom poslovnom okruženju, povećavajući povjerenje investitora, regulatora i ostalih korisnika finansijskih izvještaja.

3.Jasmin Omeragić

Svrha i smisao revizije ne smije doći u pitanje

Revizija poslovanja, bez obzira na obim poslovanja i veličinu poslovnog subjekta, suštinski bi bila neophodna za sve firme, udruženja, organe vlasti i uprave, jer raspolaganje sredstvima zahtijeva posebnu pažnju, i to sa specijalnim fokusom na donošenje zakonitih poslovnih odluka, otkrivanje eventualnih računovodstvenih grešaka, ali i zloupotrebu položaja i sredstava poreskih obveznika. Stepen razrade, pristup u tumačenju i količina informacija koje trebaju biti objavljene u objašnjenjima pojedinih stavki iz računovodstvenih izvještaja vrlo često predmet je spora između revizora i subjekta revizije. Rezultati provedene revizije očituju se kroz revizorski izvještaj, a posebno je važan onaj dio takvih dokumenata u kojem se izražava mišljenje revizora o pouzdanosti izvještaja revidiranog subjekta. Međutim, kod nas u BiH vrlo mali broj subjekata privređivanja, ali i stručnih službi organa vlasti ne može se pohvaliti ni povremenom, a kamoli redovnom praksom analize svojih finansijskih izvještaja, jer izgleda da ponajveći broj njih ne želi ni samima sebi priznati da bi im dijagnosticiranje svoga stvarnog finansijskog stanja i statusa moglo otvoriti mnoga pitanja koja su odavno već morali riješiti. Stoga se i informacije iz računovodstvenih evidencija koriste bez svrhe analize, to jest samo parcijalno i nepovezano, ovisno o tome kome su koji podaci i zbog neke zakonske obaveze potrebni (vlasnici, menadžeri, zaposlenici, investitori, kreditori, kupci i dobavljači, organi kontrole i nadzora, državna tijela, razne agencije, itd).

4.Nedim Čustović

Promjene i transformacije koje se očekuju u struci internerevizije nakon donošenja novih globalnih standarda (II dio)

Globalni standardi interne revizije Instituta internih revizora usmjeravaju svjetsku profesionalnu praksu interne revizije i služe kao osnova za evaluaciju i podizanje kvaliteta funkcije interne revizije. U srcu Standarda je 15 vodećih principa koji omogućavaju učinkovitu internu reviziju. Svaki princip je podržan standardima koji sadrže zahtjeve, razmatranja za implementaciju i primjere dokaza usklađenosti. Zajedno, ovi elementi pomažu internim revizorima ostvariti principe i ispuniti svrhu interne revizije. Interna revizija igra ključnu ulogu u jačanju sposobnosti organizacije da služi javnom interesu. Dok je primarna funkcija interne revizije jačanje procesa upravljanja, upravljanja rizikom i kontrole, njeni efekti se protežu izvan organizacije. Interna revizija doprinosi sveukupnoj stabilnosti i održivosti organizacije pružajući sigurnost u njenu operativnu efikasnost, pouzdanost izvještavanja, usklađenost sa zakonima i/ili propisima, očuvanje imovine i etičku kulturu. Interna revizija je najuticajnija kada je funkcija interne revizije direktno odgovorna odboru (također poznata kao „funkcionalno izvještavanje odboru“), umjesto da je direktno odgovorna menadžmentu za aktivnosti za koje daje sigurnost i savjete. Odnos direktnog izvještavanja između odbora i glavnog izvršnog revizora omogućava funkciji interne revizije da obavlja usluge interne revizije i saopštava rezultate angažmana bez uplitanja ili nepotrebnih ograničenja.

5.Prof. dr. sc. Jozo Piljić

Predstečajni postupak -pravni, knjigovodstveni i porezni aspekt-

Predstečajni postupak provodi se radi uređivanja pravnog položaja dužnika i njegovog odnosa prema povjeriocima, a u cilju nastavka obavljanja njegove djelatnosti. Predstečajni postupak može se otvoriti ako sud utvrdi postojanje prijeteće platežne nesposobnosti. Prijeteća platežna nesposobnost postoji ako dužnik prema planu dospijeća novčanih obveza neće biti u stanju da izmiri preuzete obveze plaćanja po dospijeću u narednih 12 mjeseci i ako dužnik kasni sa izmirenjem preuzetih novčanih obveza do 60 dana. Sud po službenoj dužnosti utvrđuje sve činjenice koje su od važnosti za predstečajni i stečajni postupak i može izvoditi sve potrebne dokaze. U predstečajnom i stečajnom postupku svim povjeriocima obezbjeđuje se jednak tretman i ravnopravan položaj povjerilaca istog isplatnog reda. Računovodstveni i porezni tretman otpisa obveza i potraživanja značajan je sa stajališta korisnika financijskih izvještaja kojem se pružaju informacije o stanju i ročnosti potraživanja i obveza i vrsti troška odnosno prihoda. U bilješkama je također potrebno objaviti detaljnije informacije o otpisima potraživanja i obveza po osnovi sklopljenih predstečajnih postupaka.

6.Prof. dr. sci. Ismet Šemić

Povezanost ESG kriterija, karbonskog otiska i ISO standarda u kontekstu održivosti

Carbon footprint je novi termin sa kojim ćemo neminovno morati da se suočimo. On je u vezi je sa klimatskim promjenama i stalnim narušavanjem životne sredine. Carbon footprint je pojam koji označava količinu ugljen-dioksida (CO2) koja se oslobađa u atmosferu kao rezultat aktivnosti određenog pojedinca, organizacije ili zajednice. Ovaj koncept se odnosi na sve emisije ugljika koje nastaju kao posljedica čovjekovih-naših aktivnosti, kao što su putovanja, proizvodnja hrane, korištenje električne energije i slično. Svaki put kada vozimo automobil ili koristimo klima uređaj, emitujemo ugljen-dioksid u atmosferu. Ove emisije stvaraju efekt staklene bašte koji zagrijava planetu i izaziva klimatske promjene. Direktiva propisuje obvezu objave ESG relevantnih informacija za sva velika poduzeća i sve izdavatelje. Primjena za prve obveznike počinje u 2024., a objava prvih izvještaja prema Direktivi CSRD započinje u 2025. godini. Važno je zapamtiti da se trajna kulturna promjena mora pokretati od dna i od vrha organizacije. Ako se ovaj proces ostvari, kompanija može znatno brže napredovati sa svojim ESG ciljevima.

7.Dr. sc. Dinka Antić

Nova politika oporezivanja malih firmi PDV-om u EU

PDV Direktiva omogućuje posebni aranžman oporezivanja za male firme u članicama EU, čiji je godišnji promet ispod praga za oporezivanje kojeg propisuju članice. Pravila posebne sheme su zastarjela imajući u vidu reforme i radikalne izmjene pravila PDV-a od usvajanja redizajna Šeste PDV direktive 2006.godine. Za Bosnu i Hercegovinu značajna su četiri elementa novog koncepta sheme za male obveznike u EU koji će se primjenjivati od 2025.godine. Prvo, skala pragova za oslobađanje, koja je u prošlosti članicama odobravana kao derogacija, postaje odredbom Direktive. Skala pragova podrazumijeva različite visine praga za oslobađanje za različite sektore (isporuke dobara/pružanje usluge) i grupacije obveznika unutar njih. Drugo, za razliku od sadašnjeg tretmana malih firmi sve male firme se smatraju „oporezivom osobom“ u svrhu PDV-a, s tim da se one male firme kojima se odobrava oslobađanje smatraju „oslobođenom oporezivom osobom“. Treće, novi tretman oslobođene male firme kao oslobođene oporezive osobe ima za posljedicu obvezu evidentiranja svih ekonomskih operatora u sistemu PDV-a, pa i onih čiji je promet ispod praga za registraciju. Iako se ne radi o standardnoj registraciji za PDV-e sve male firme trebaju biti evidentirane u sistemu PDV-a. EU propisuje i obvezu kvartalnog izvještavanja za sve male firme u članicama gdje imaju sjedište o visini prometa dobara i usluga bez obzira što po visini prometa nisu dužne da se registriraju za PDV-e. Četvrto, evidentiranje malih firmi u sistemu PDV-a bez obzira da li koriste pravo na oslobađanje zahtijeva intenzivnu razmjenu informacija o malim firmama između članica. Da bi se to postiglo nužno je da svaka nacionalna PDV administracija ima u evidenciji sve firme koje obavljaju ekonomsku djelatnost, koja je oporeziva PDV-om, samostalno i u kontinuitetu, bez obzira da li su dužne da se registriraju za PDV-e, te da te informacije razmjenjuje sa drugim članicama.

8.Bernard Iljazović

Transparentnost plaća u Europskoj uniji

Vijeće Europske unije donijelo je 24. travnja 2023. godine nova pravila o transparentnosti plaća, odnosno Direktivu (EU) 2023/970 Europskog Parlamenta i Vijeća o jačanju primjene načela jednakih plaća muškaraca i žena za jednak rad ili rad jednake vrijednosti putem transparentnosti plaća i mehanizama izvršenja.Transparentnost plaća radnicima omogućava da otkriju i dokažu moguću diskriminaciju na temelju spola. Ujedno, otkriva i rodnu pristranost u sustavima plaća i platnim razredima, u kojima se rad žena i muškaraca ne vrednuje jednako i na rodno neutralan način ili u kojima se ne vrednuju određene stručne vještine koje se većinom smatraju ženskim osobinama. S obzirom da je takva pristranost često nesvjesna, transparentnost plaća poslodavcima može pomoći da budu informiraniji i prepoznaju diskriminirajuće rodno uvjetovane razlike u plaći koje se ne mogu objasniti valjanim diskrecijskim čimbenicima i koje su često nenamjerne. Stoga je transparentnost plaća ključan alat za uklanjanje sumnji o jednakoj plaći muškaraca i žena, te doprinosi suzbijanju rodne pristranosti u plaćama.

9.Mr Safija Žilić, dipl. oec

Faktoring kao oblik kratkoročnog finansiranja u praksi

Korištenjem usluga faktoringa društvo za sebe može obezbjediti niz usluga i strukturirati ih prema svojim potrebama, a sve sa jednim ciljem, a to je dolazak do likvidnih sredstava. Privrednim društvima je lakše finansiranje poslovanja na ovaj način jer umjesto da čekaju na naplatu potraživanja od kupaca, ista mogu iskoristiti za dobijanje likvidnih sredstava. Faktoring je savremeni instrument na tržištu i preduzetnici u našoj zemlji su još uvijek u fazi upoznavanja istog, iako u odnosu na prije nekoliko godina ima tendenciju rasta. Ipak je to znatno na nižem nivou nego u većim razvijenim europskim zemljama. Činjenica da je tek 2016. godine u Federaciji BiH, odnosno 2020. godine u R Srpskoj donesen Zakon o faktoringu nam daje do znanja koliko je to još uvijek novina na našem tržištu. Faktoring je posao kojem recesija ne smeta. Suprotno, otkup nedospjelih potraživanja u posljednje vrijeme postaje vrlo aktuelan. Ta činjenica ne iznenađuje s obzirom da je glavni efekt faktoringa poboljšanje likvidnosti, jer pribavljanjem gotovine u kratkom vremenskom roku društva se mogu oporaviti. Na kraju može se zaključiti da će faktoring tek u budućnosti biti prepoznat na našem tržištu, ali da se još uvijek ne koristi u velikom obimu. Pretpostavka je da će u budućnosti to biti promijenjeno i da ćemo se približavati obimu korištenja faktoringa u drugim razvijenim evropskim zemljama.

10.Dr Mirna Pajević Rožajac

Upravljanje novcem, finansijsko planiranje i analiza

Upravljanje novcem podrazumijeva stalno balansiranje između solventnosti i rentabilnosti, što se ostvaruje uspostavljanjem optimalnog salda gotovine. Svaki periodični deficit gotovine (smanjenje solventnosti, povećanje rentabilnosti) treba imati izvore pokrića, dok svaki suficit (smanjenje rentabilnosti jer se ne ostvaruje prinos, povećanje solventnosti) treba da ima mogućnost za rentabilan plasman izvan redovnog (operativnog) poslovanja. Pri upravljanju gotovinom treba težiti da se što više gotovine oslobodi i da se rentabilno uloži, ali da se pri tom ne ugrozi solventnost. Privremeno slobodnu gotovinu treba ulagati u vrijednosne papire, da bi se ostvario prinos. Preduzeće može da pribavlja gotovinu emisijom i prodajom vrijednosnih papira. Zadatak finansijskog menadžmenta je da što više sinhronizuje prilive i odlive gotovine (zbog suficita i deficita). Gotovinom se najčešće plaća samo kada se ne može izvršiti bezgotovinsko plaćanje (maloprodaja, usluge stanovništvu). Finansijsko planiranje je iskazivanje raznih planova nabavke, proizvodnje i prodaje u finansijskim pokazateljima. Planiranje finansijskih sredstava se sintetizuje u finansijskom planu.
U finansijskom planu se definišu izvori finansiranja, raspodjela finansijskih resursa, obavezna plaćanja, rokovi realizacije finansijskih mjera i drugo.

11.Doc. dr. sc. Jasmina Hurić

Fiskalna održivost i stabilnost duga Bosne i Hercegovine

Svaka država treba da posveti poseban značaj pitanju fiskalne održivosti, kao ključnoj sponi u postizanju i očuvanju makroekonomske stabilnosti. Održivost fiskalne politike ogleda se u stabilnom javnom dugu i mogućnosti ekonomije da uredno servisira sve dospjele obaveze. Ona je određena nivoom zaduženosti, visinom stope rasta BDP-a i realnom kamatnom stopom na javni dug. Prema široko prihvaćenom stajalištu fiskalna politika je održiva ako je kamatna stopa na javni dug manja od stope privrednog rasta i ako su stope rasta zaduženosti niže od kamatnih stopa. Rast duga treba da ima pozitivne refleksije na rast BDP-a, na rast izvoza, rast prihoda, stranih investicija, povećanja životnog standarda stanovništva i uopćeno pravilo je da se sredstva za koja se zadužuje usmjere u područja i djelatnosti koje će pozitivno uticati na rast i razvoj zemlje. Poseban problem u definisanju fiskalne održivosti je određivanje granice prihvatljivog nivoa zaduženosti i mjera kojima se to postiže. Fiskalna održivost Bosne i Hercegovine nije ugrožena, ali tokom svih posmatranih godina prisutni su izraženi izazovi u kretanju određenih trendova duga. Tu se u prvom redu ističu problemi u negativnoj korelaciji između pokazatelja stabilnosti duga (toka i stanja) i najvažnijih makroekonomskih pokazatelja.

12.Doc. dr. Selma Vidimlić

Kriza u preduzeću

Riječ kriza potiče od grčke riječi krisis, što je označavalo odluku, preokret, opasnost, razlučivanje, odlučivanje. Izraz je označavao i davanje mišljenja, prosudbe, procjene ili odluke. I pored činjenice da neuspjeh u poslovanju predstavlja ne samo problem dotičnog društva, njegovih stakeholdera, menadžmenta ili radnika, isti je i širi društveni problem. Precizan metod za predikciju poslovnog neuspjeha još nije pronađen ni u razvijenom Zapadu, a pogotovo ne u zemljama u tranziciji, koje su opterećene raznim problemima i izazovima. Međutim, cilj iznalaženja pouzdanog indikatora krize u ranom stadijumu je prepoznavanje onih aktivnosti koje mogu biti preventivne. Bilo koji vanjski razlog koji je doveo do krize u preduzeću treba što ranije detektovati. Među najvažnijim tehnikama za predikciju poslovnog neuspjeha i za rano otkrivanje signala latentne krize preduzeća svakako spadaju analize boniteta preduzeća, posmatranje bilansnih indikatora, praćenje vanbilansnih indikatora, kontrola usklađenosti ciljeva i rezultata te analiza njihovog jaza. Preventivnim planiranjem i tržišnim predviđanjem počinju navedene aktivnosti. Često je potrebno kombinovati više tehnika kako bi se tačno utvrdila latentna kriza preduzeća.

13.Dr. sci. Asja Gojačić

Upravljanje razvojem zaposlenih u poslovnim organizacijama

Razvoj zaposlenih obuhvata sve mjere obrazovanja (formalno obrazovanje, daljnja edukacija, prekvalifikacija, plan napredovanja itd.) kojima se stječu nova znanja, vještine i sposobnosti potrebna za uspješno obavljanje novih, složenijih i izazovnijih poslova. Dakle, mjerama razvoja, zaposleni se pripremaju za buduće poslove u skladu s organizacijskim ciljevima i situacijom na tržištu. Riječ je o sveobuhvatnom konceptu, kojim se utječe na izgradnju i daljnji razvoj kompetentnosti suradnika, koje su im potrebne za implementaciju strategijskih ciljeva poduzeća. Kao instrument upravljanja poduzećem, razvoj zaposlenih doprinosi postizanju najvećih ciljeva poduzeća. Konkretno rečeno razvoj zaposlenih teži učinkovitom razvoju zaposlenih kako bi, dugoročno gledano bile pokrivene potreba za zaposlenim u kvantitativnom, kvalitativnom i vremenskom pogledu. Radi se o dugoročnom očuvanju i jačanju ljudskog kapitala. Uspjeh svih aktivnosti upravljanja ljudskim resursima zavisi od usaglašenosti individualnih ciljeva s ciljevima organizacije, kao i mogućnosti njihovog postizanja u istoj mjeri. Ova usaglašenost i ravnopravna podrška ostvarivanju ciljeva suradnika i ciljeva organizacije je potrebna i kod aktivnosti razvoja zaposlenih. Znači da razvoj zaposlenih mora bitu u skladu sa željama, očekivanjima i mogućnostima zaposlenih s jedne strane i s ciljevima organizacije i zahtjevima radnog mjesta s druge strane. Prikladnost određene metode zavisi s jedne strane od ciljeva razvoja zaposlenih i potrebnih kompetentnosti, te od okvirnih uvjeta za pokretanje procesa učenja kod suradnika, s druge strane.

14.Džana Kadribegović

Neka pitanja zaštite radnika i ostvarivanja prava i obaveza iz radnog odnosa

Odredbama Zakona o radu („Službene novine Federacije BiH“, br. 26/16, 89/18, 44/22 i 39/24) značajna pažnja je posvećena zaštiti radnika i ostvarivanju prava i obaveza iz radnog odnosa. Prava i obaveze iz radnog odnosa radnici ostvaruju, prije svega, kod poslodavca, čime se ne isključuje ostvarivanje prava radnika i pred drugim nadležnim organima kao što su inspekcijski organi, nadležni sudovi i drugi organi, u skladu sa zakonom. Ovakvo zakonsko rješenje ima za cilj, prije svega, da se smanji broj radnih sporova pred nadležnim sudovima, odnosno da se izbjegnu dugi sudski postupci i nepotrebno parničenje. Pojam zaštite radnika obuhvata, između ostalog, sigurnost i zdravlje na radu, zaštitu maloljetnika, ostvarivanje prava i obaveza iz radnog odnosa.

15. Savjetodavni servis