Časopis Mart 2025

 

ONLINE PRISTUP ČASOPISU

 

 

1.Dr Mirna Pajević Rožajac 

Raspodjela dobiti i pokriće gubitka za 2024. godinu

Finansijski rezultat se prvenstveno utvrđuje primjenom računovodstvenih postupaka, odnosno u skladu sa Međunarodnim računovodstvenim standardima i Međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja. Nakon utvrđivanja finansijskog rezultata, njegova raspodjela se vrši u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, koji je propisao ko i kada treba sastaviti i prihvatiti finansijske izvještaje, kao i izvršiti raspodjelu rezultata poslovanja. Zakon o privrednim društvima je definisao aktivnosti oko sastavljanja i utvrđivanja (prihvatanja) finansijskih izvještaja, a slijedom toga i raspodjelu rezultata poslovanja. Rezultat poslovanja može biti pozitivan, sa iskazivanjem dobiti poslovanja ili negativan, sa iskazivanjem gubitka od poslovanja. Svako pogrešno postupanje kod utvrđivanja rezultata poslovanja direktno utječe i na pogrešno utvrđivanje visine osnovice za porez na dobit, kao i na raspodjelu dobiti ili pokriće gubitka. Važno je naglasiti da pravno lice ne bi smjelo vršiti isplate iz dobiti ukoliko na dan isplate ima neizmirenih obaveza po osnovu direktnih poreza ili doprinosa ili obaveza prema radnicima po osnovu prihoda od nesamostalne djelatnosti (plaće i naknade).

2.Jasenko Hadžiahmetović

Godišnja prijava poreza na dobit za 2024. godinu u Brčko distriktu BiH

Obveznici poreza na dobit u Brčko distriktu BiH (BD) obavezni su podnijeti Godišnju prijavu poreza na dobit za 2024. godinu najkasnije do 31.03.2025. godine, te u istom roku uplatiti obračunati godišnji porez na dobit. Prijavu mogu podnijeti u papirnom ili elektronskom obliku, s tim da je za podnošenje prijave u elektronskom obliku neophodna prethodna registracija u PU BD. Sistem oporezivanja dobiti u BD u značajnoj mjeri nije usaglašen sa entitetskim propisima o porezu na dobit. O ovome moraju voditi računa posebno pravna lica iz FBiH koja su registrovala podružnicu u BD koja je obveznik poreza na dobit ostvarenu (samo) na teritoriji BD. U obzir se moraju uzeti i propisi o porezu na dohodak u BD koji, takođe,  imaju uticaja na visinu porezno dopustivih rashoda prilikom sastavljanja godišnjeg poreznog bilansa. Pošto u prethodnoj godini nije bilo izmjene propisa o oporezivanju dobiti u BD, to će porezni obveznici, prilikom sastavljanja Poreznog bilansa za 2024. godinu, postupiti na sličan način kao i godinu ranije.

3.dr.sc. Dinka Antić

Pravila globalnog minimalnog poreza u EU

Reforma globalnog minimalnog poreza u EU ima dva cilja – da osigura fer oporezivanje dobiti u EU i spriječi seljenje dobiti, te da istovremeno osigura kompatibilnost sa OECD-ovim pravilima i poštivanje međunarodnih sporazuma koje su potpisale članice EU u okviru OECD-ovog modela oporezivanja. Iz tih razloga Direktiva EU o globalnom minimalno oporezivanju grupa multinacionalnih kompanija i velikih domaćih grupa (“Direktiva”) nužno slijedi strukturu i sadržinu modela OECD-a. Kako bi se osigurala kompatibilnost sa primarnim zakonodavstvom EU, posebno u skladu sa načelom slobode uspostave poslovanja, te time spriječio neravnopravan tretman i diskriminacija domaćih i nerezidentnih kompanija, pravila Direktive se primjenjuju kako na rezidente koji imaju sjedište poslovanja u članicama, tako i na nerezidentne zavisne kompanije koje posluju u članicama EU. Slijedeći opseg Direktive sve kompanije koje su locirane u članici EU koja je prenisko oporezovana, uključujući i matičnu kompaniju, plaćaju dodatni porez. Isto tako, zavisne kompanije iste matične kompanije koje su locirane u drugoj članici EU koja je prenisko oporezovana podliježu plaćanju dodatnog poreza. Direktivom se uspostavljaju zajedničke mjere koje trebaju osigurati minimalno efektivno oporezivanje grupa multinacionalnih kompanija i velikih domaćih grupa kompanija.

4.Dr Milica Vidović

Prava i obaveze obveznika u sistemu Poreza na dodatnu vrijednost

Obaveze poreskih obveznika u sistemu PDV-a su brojne, jasno propisane i striktno vezane rokovima, a njihovo neizvršavanje predmet je sankcionisanja. Svi obveznici PDV-a dužni su izvršavati obaveze utvrđene Zakonom o postupku indirektnog oporezivanja, Zakonom o porezu na dodatnu vrijednost i drugim podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast. Najvažnije obaveze poreskih obveznika odnose se na PDV registraciju, a zatim i podnošenje PDV prijava, tačno prijavljivanje i plaćanje PDV obaveze, podnošenje podataka iz knjigovodstvenih evidencija, blagovremeno prijavljivanje novih podataka, a time i izmjene podataka koji se vode u Jedinstvenom registru obveznika indirektnih poreza, omogućavanje vršenja kontrole od strane UIO i sl. Međutim, osim obaveza poreski obveznici imaju i prava koja su im utvrđena u Zakonu o postupku indirektnog oporezivanja. Prava koja ima obveznik PDV-a odnose se na povrat neosnovano izvršenih uplata i zatezne kamate, podnošenje izmijenjene PDV prijave, davanje primjedbi na zapisnik o kontroli, podnošenje žalbe na rješenje o razrezu dodatno utvrđene obaveze, pravo na mišljenje UIO o konkretnom problemu, pravo obveznika da bude informisan o postupku i njegovom toku, kao i službenom licu koje vodi postupak indirektnog oporezivanja, a zatim i pravo da zahtjeva izuzeće službenog lica koje vodi određeni postupak, te pravo da se službenici UIO prema njemu odnose na profesionalan i nepristrasan način.

5.Mehmed Budić

Utjecaj računovodstvene politike amortizacije na financijski položaj i uspješnost društava

Amortizacija predstavlja jedan od najznačajnijih troškova u poduzećima, posebice kod onih kojima u strukturi ukupne imovine dominantan udjel čini dugotrajna nematerijalna i materijalna imovina. Upravo zbog te činjenice računovodstvene politike amortizacije su ujedno jedne od najznačajnijih računovodstvenih politika u poduzećima. Pojedine računovodstvene politike amortizacije mogu značajno utjecati na financijski položaj i poslovni rezultat poduzeća u pojedinim obračunskim razdobljima, iako, kumulativno gledajući, učinci primjene različitih računovodstvenih politika se eliminiraju na kraju vijeka upotrebe pojedine dugotrajne nematerijalne ili materijalne imovine. Okvir za definiranje računovodstvene politike amortizacije predstavljaju računovodstveni standardi odnosno standardi financijskog izvještavanja (MRS/MSFI). Pri tome nužno je istaknuti da MSFI/MRS, koji reguliraju područje dugotrajne nematerijalne i materijalne imovine, a samim time i amortizacije, ne propisuju primjenu konkretne metode obračuna amortizacije, već poslovnim subjektima ostavljaju mogućnost primjene najprimjerenije metode obračuna amortizacije. Primjenom računovodstvene politike amortizacije menadžment može manipulirati poslovnim rezultatom, pri čemu se ostvaruju ciljevi određeni poslovnom politikom poduzeća, ciljevi određeni potrebama menadžmenta kao i ciljevi vlasnika, odnosno dioničara.  Manipulacijom poslovnog rezultata menadžment može ostvariti vlastite ciljeve putem smanjenja stope amortizacije pri čemu dolazi do smanjenih rashoda i povećanog poslovnog

6.Prof. dr. sc. Jozo Piljić

Analiza financijskih izvještaja poduzeća iz djelatnosti trgovine

Financijski izvještaji prije svega trebaju služiti korisnicima financijskih izvještaja pri donošenju poslovnih odluka. Da bi korisnici mogli donositi određene odluke pretpostavlja se kvaliteta prezentiranih računovodstvenih informacija. Kvaliteta računovodstvenih informacija podijeljena je u dvije razine: primarnu i sekundarnu. Pri tome sekundarna razina kvalitete razmatra se na temelju usporedivosti (komparabilnosti) i dosljednosti (konzistentnosti). Izmjena Pravilnika o sadržaju i formi financijskih izvještaja imat će za posljedicu izmjene pozicija u prezentiranim financijskim izvještajima (bilančnih shema). Naime, formalni sadržaj financijskih izvještaja vezan je uz samu formu financijskih izvještaja koja najčešće proizlazi iz propisanih i predloženih bilančnih shema. Promjene tih bilančnih shema imat će za posljedicu umanjenu usporedivost financijskih izvještaja između obračunskih razdoblja. Da bi financijski pokazatelji bili adekvatna informacijska podloga za donošenje poslovnih odluka financijski izvještaji trebaju biti realni i objektivni. Realnost i objektivnost financijskih izvještaja se potvrđuje provođenjem neovisne eksterne revizije čiji je konačni produkt revizorov izvještaj. Realnost i objektivnost financijskih izvještaja se potvrđuje provođenjem neovisne eksterne revizije čiji je konačni produkt revizorov izvještaj

7.Prof. dr Zorana Agić

Procjene isplativosti kapitalnih investicija: praktični alati za finansijske menadžere

Procjena isplativosti kapitalnih ulaganja ključna je odgovornost finansijskih menadžera, a primjena odgovarajućih kvantitativnih metoda omogućava donošenje informisanih i racionalnih investicionih odluka. Metode poput neto sadašnje vrijednosti, interne stope rentabilnosti, indeksa profitabilnosti i perioda povrata pružaju strukturiran okvir za analizu ulaganja, omogućavajući menadžerima da kvantifikuju povrat na investicije, minimiziraju rizike i optimizuju alokaciju resursa. Iako svaka metoda ima svoja ograničenja, njihova kombinovana primjena i prilagođavanje tržišnim uslovima poboljšava tačnost procjena. U složenim i nepredvidivim ekonomskim okolnostima, finansijski menadžeri moraju koristiti analizu osjetljivosti, scenarijske simulacije i procjenu realnih opcija kako bi identifikovali optimalne strategije ulaganja. Integracija finansijskih i strateških ciljeva dodatno osigurava da investicije ne samo da donose finansijski povrat, već i doprinose dugoročnom rastu, konkurentskoj prednosti i održivosti preduzeća. Na kraju, važno je pomenuti da upravljanje kapitalnim investicijama zahtijeva balans između preciznih analitičkih tehnika i strateškog promišljanja. Menadžeri koji usvoje holistički pristup procjeni ulaganja i koriste sofisticirane metode analize moći će efikasno upravljati resursima i stvarati dugoročnu vrijednost za akcionare i druge zainteresovane strane.

8.Mr Safija Žilić, dipl. oec

Nekretnine i ulaganje u nekretnine  (pojam, priznavanje i klasifikacija)

U sklopu svog poslovanja, privredni subjekti u svojoj imovini imaju nekretnine koje stiču iz različitih razloga, kao što su korištenje u vlastitom poslovanju, iznajmljivanje, renoviranje i dalja prodaja ili zarada od porasta tržišne vrijednosti nekretnine. Za potrebe računovodstvenog praćenja, vrlo je važna klasifikacija imovine u odgovarajuću kategoriju. Da bi se nekretnina klasifikovala u odgovarajuću kategoriju, potrebno je utvrditi da li se koristi za vlastite potrebe proizvodnje proizvoda, roba ili usluga, administrativne svrhe, sa ciljem povećanja tržišne vrijednosti ili radi iznajmljivanja. Nekretnine obuhvataju zemljište, zgrade i druge nepokretne strukture. Ulaganja u nekretnine mogu uključivati kupovinu, izgradnju ili poboljšanje nekretnina s ciljem ostvarivanja prihoda ili kapitalnog dobitka. Kod računovodstvenog praćenja nekretnina razlikujemo dvije vrste  nekretnine,  one  koje  vlasnik koristi u redovnom poslovanju i one u koje ulaže s ciljem sticanja dobiti. Nekretnine  u koje  se ulaže s ciljem sticanja dobiti tretiraju se kao ulaganje u nekretnine. Uprkos svim prednostima ulaganja u nekretnine, postoje i neki nedostaci. Jedan od glavnih je nedostatak likvidnosti (ili relativna poteškoća u pretvaranju imovine u gotovinu i gotovine u imovinu). Za razliku od transakcije dionicama ili obveznicama, koje se mogu završiti za nekoliko sekundi, transakcija nekretninama može potrajati mjesecima.

9.Jasmin Omeragić

Neka razmatranja o mjestu i ulozi računovodstva u poljoprivrednoj djelatnosti

Svaka djelatnost ima svoje posebnosti, što se naravno odražava i na pristup i organizaciju vođenja poslovnih knjiga za tu djelatnost. Poljoprivreda, naravno, nije iznimka, ali ona ima i posebne zahtjeve jer definira specifičnosti pojedinih (pod)vrsta poljoprivredne proizvodnje što zahtijeva i posebne metode računovodstvenog praćenja u poljoprivrednoj djelatnosti, ali i uz poseban akcenat na kalkulativno utvrđivanje vrijednosti biološke imovine, odnosno zasada i životinja, kao i poljoprivrednih proizvoda – voća, povrća, žitarica i dr. Pri tome se, kako u djelatnom smislu, tako i u računovodstvenom pogledu moraju posebno (ali i integralno) klasificirati: priznavanje i utvrđivanje vrijednosti biološke imovine i poljoprivrednih proizvoda, zatim utvrđivanje vrijednosti osnovnog stada na datum bilansa, utvrđivanje vrijednosti višegodišnjih (i jednogodišnjih) zasada na datum bilansa, te utvrđivanje vrijednosti jednogodišnje stočarske proizvodnje, također na datum sastavljanja bilansa. Međunarodni računovodstveni standardi su od posebne važnosti, a ukoliko se isti primjenjuju na odgovarajući način to dovodi do olakšavanja poslovanja poslovnih subjekata, ali i do transparentnosti i ujednačenosti finansijskih izvještaja. Dakle, MRS 41 propisuje mjerenje biološke imovine prilikom početnog priznavanja, te na svaki novi datum bilansa, i to po fer vrijednosti, osim kada se fer vrijednost ne može odrediti ili izmjeriti.

10.Neda Franjić

Uloga interne revizije kao pomoć i podrška eksternim revizorima u obavljanju revizije financijskih izvještaja javnih poduzeća Federacije Bosne i Hercegovine

Razvoj interne revizije  kao posebnog vida kontrole koja se izvodi u poduzeću uvjetovano je razvojem modernog poduzetništva. Javna poduzeća internu reviziju uspostavljaju prema Zakonu o javnim poduzećima Federacije Bosne i Hercegovine, uz primjenu Zakona o internoj reviziji u javnom sektoru Federacije Bosne i Hercegovine. U današnjem poslovnom okruženju funkcija interne revizije postala je sastavni dio upravljanja poslovima pružajući podršku revizijskom odboru, upravnom odboru i drugim stranama. Suradnja interne i eksterne revizije trebala bi pomoći upravi cjelovitim prikazom poslovanja poduzeća i rizika, a uz to eliminirati dvostruko obavljanje procesa interne i eksterne revizije. Kvaliteta rada interne revizije ima utjecaj na vrstu, opseg i vremenski raspored postupaka koji provodi eksterni revizor u procesu revizije financijskih izvještaja. Temeljni cilj interne revizije je ispitati i dati ocjenu funkcioniranja poslovnog sustava te dati mišljenje i prijedloge za poboljšanje njegovog poslovanja.

11.Bernard Iljazović

Uvođenje elektronskog upravljanja u Kantonu Sarajevo

Reforma javne uprave u Bosni i Hercegovini jedan je od preduvjeta procesa pridruživanja Bosne i Hercegovine kao punopravne članice Europskoj uniji. Donošenjem Zakona o elektronskom upravljanju u Kantonu Sarajevo stvoreni su preduvjeti za provedbu digitalizacije javnog sektora, a koja će donijeti brojne benefite krajnjim korisnicima od građana do poslovnih subjekata. Prvenstveno će se smanjiti nepotrebno administriranje, te ubrzati provedba postupaka, a što će donijeti znatnu uštedu vremena. Povećati će se i pristupačnost, transparentnost i efikasnost u pružanju javnih usluga. Za punu primjenu Zakona potrebno je donošenje podzakonskih akata koji će omogućiti funkcioniranje ePortala u cijelosti. U međuvremenu podići  razinu digitalne pismenosti građana kako bi mogli lakše ostvarivati svoja prava, te ispunjavati propisane obveze. U konačnici, kako bi se i postigli pozitivni učinci digitalizacije javnog sektora, nužno je njezino provođenje u praksi, odnosno da ne ostane samo  kao „mrtvo slovo na papiru“.

12.Džana Kadribegović

Obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje za rad na osnovu zakona o radu

Ubrzane promjene u svijetu rada, kao i promjene u tehničko tehnološkom razvoju, stvaraju potrebu za stalnim učenjem i obrazovanjem.  U pitanju je kontinuiran proces  koji treba da doprinese, kako boljem poslovanju samog poslodavca, tako i boljem radno-pravnom statusu radnika, a u konačnici i ukupnom  tehničko-tehnološkom razvoju svakog društva. Na taj način poslodavac i radnik  ostvaruju svoje ciljeve  od kojih su prioritetni veća sigurnost na radu, kvalitetnije obavljanje poslova, povećanje proizvodnje i poboljšanje  dobiti poslodavca i materijalnog stanja radnika. Zakonom nije posebno određen način na koji će se  obrazovanje, stručno osposobljavanje i usavršavanje urediti tako da se u praksi ova pitanja i druge aktivnosti u vezi sa tim, trebaju posebno definirati kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.

13.Safeta Lukačević

Primjena ergonomijske psihologije i uticaj na produktivnost

Ergonomija po definiciji je naučna disciplina (nauka o radu) kojoj je zadatak da istražuje ljudski organizam i ponašanje, te pruža podatke o prilagođenošću predmeta s kojima čovjek dolazi u kontakt. Dakle, ergonomija proučava anatomske, fiziološke i druge parametre ljudskog tijela. To nije nezavisna nauka nego se koristi podacima svih disciplina koje se bave čovjekom (medicinom, psihologijom, matematikom, optikom, akustikom itd.). Ergonomija omogućava da se kvalitetno radi, poveća proizvodnja, smanji broj profesionalnih oboljenja i da se poveća efikasnost i sigurnost upotrebe predmeta. Ergonomija mora biti najčvršće povezana s konstrukcijom i tehničkim projektiranjem proizvoda (s jedne strane) i dizajniranjem (s druge strane). Za razliku od psihologije rada, koja profesionalnom orijentacijom, selekcijom i obrazovanjem na neki način prilagođava čovjeka za rad, odnosno traži idealnu osobu za određeno područje rada, ergonomijska psihologija prilagođava rad čovjeku oblikujući strojeve, metode i organizaciju rada te uslove u kojima se rad odvija. U svijetu munjevitog razvoja sofisticirane tehnologije, jasno je kako se načela ergonomijske psihologije koriste i pri oblikovanju stvari koje se koriste u svakodnevnom životu, a čija svrha nije rad ili njegovo olakšavanje, nego zabava, opuštanje i provođenje slobodnog vremena.

 

16. Savjetodavni servis

17. Saopštenja za primjenu propisa
18. Podaci o trgovanju vrijednosnim papirima u FBiH